top of page
  • Фото автораdemidont.com

Психічне здоров'я і Covid-19, та обмеження цивільної дієздатності

За інформацією Всесвітньої організації здоров’я, за час карантинних обмежень, спричинених COVID-19, серед населення почастішали скарги, пов’язані з психічним здоров’ям. Так, ізоляція, соціальні обмеження, втрата роботи та нестача грошей значно впливають на емоційний стан людей та можуть викликати певні психічні захворювання, або загострити вже існуючі. Це може бути тривога, інсомнія, що запросто може призвести до таких ускладнень, як панічні атаки, психоз та інших. Також немаловажним є той факт, що багато людей зловживають алкоголем і іншими седатуючими речовинами від “нічого робити”.

Що ж відбувається з юридичної точки зору, якщо Вам чи Вашим близьким діагностували психічне захворювання?

Найперше варто зазначити, що звертатися в таких випадках за психіатричною чи психологічною допомогою необхідно якнайшвидше, щоб попередити ще більшу шкоду. А далі Вас можуть чекати певні цікаві юридично значимі обставини. Насамперед, якщо Вам діагностують психічне захворювання - Ви будете перебувати на психіатричному обліку і це слугуватиме значною підставою для того, щоб у випадку, якщо в стані кризи Ви завдасте значну матеріальну чи фізичну шкоду іншим особам/суспільству/державі - Вашу дієздатність було обмежено/чи взагалі її позбавлено судом.

Чим же це передбачено і як відбувається?

Згідно статті 36 Цивільного кодексу України, Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Суд також може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

Стаття 37 визначає правові наслідки такого обмеження цивільної дієздатності. Над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, встановлюється піклування. Фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини. Правочини щодо розпорядження майном та інші правочини, що виходять за межі дрібних побутових, вчиняються особою, цивільна дієздатність якої обмежена, за згодою піклувальника.

Так, тобто особа, дієздатність якої обмежено, не може самостійно, без згоди піклувальника, скласти заповіт, зробити значну покупку чи укласти інший договір (іпотеки, кредиту, і т. д.). Більше того, Одержання заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів особи, цивільна дієздатність якої обмежена, та розпоряджання ними здійснюються піклувальником. Піклувальник може письмово дозволити фізичній особі, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно одержувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи та розпоряджатися ними.

Про позбавлення дієздатності ми розповімо наступного тижня. Гарних вихідних і дбайте про своє психічне здоров’я

Comments


bottom of page