В умовах воєнного стану допускається обмеження права власності – права володіти, користуватись та розпоряджатись майном. Так, Закон України «Про правовий режим воєнного стану» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text) серед заходів, які можуть бути запровадженні в умовах воєнного стану, передбачає примусове відчуження та вилучення майна.
Чи є різниця між примусовим відчуженням майна та вилученням майна або ж це тотожні поняття?
Так, є різниця, яка полягає в об’єктах примусового відчуження/вилучення, підставах застосування відповідного заходу та їх наслідках для суб’єкта, якому належало право власності на майно.
Вагомою різницею для особи є саме наслідки застосування того чи іншого заходу, оскільки саме в цьому проявляється фінансова сторона питання.
При примусовому відчуженні майна обов’язково здійснюється відшкодування його вартості. Існує 2 способи відшкодування такого майна:
1. Попереднє повне відшкодування. 2. Наступне повне відшкодування (у випадку неможливості застосування 1-го способу - в даний час більш ймовірно може застосовуватись).
При вилучені майна НЕ здійснюється відшкодування його вартості.
Обʼєкти примусового відчуження – приватне або комунальне майно, однак є випадки коли відповідне майно підлягає вилученню, про що описано нижче.
Обʼєкти вилучення - майно державних підприємств та державних господарських об’єднань.
Примітка. Обʼєктами примусового відчуження або вилучення може бути як рухоме майно (зокрема, транспортний засіб), так і нерухоме майно (квартира, будинок, гараж, земельна ділянка тощо).
Підстави для примусового відчуження майна – потреби держави в умовах воєнного стану. В Законі України «Про правовий режим воєнного стану» не дається визначення поняття «потреби держави в умовах воєнного стану», тому воно є оціночним і залежить від конкретної ситуації.
Підстави для вилучення майна:
1) потреби держави в умовах воєнного стану,
2) порушення вимог або
3) невиконання заходів правового режиму воєнного стану.
Перша підстава застосовується виключно до державних підприємств та державних господарських об’єднань, а друга та третя підстави – до підприємств, установ і організацій усіх форм власності та окремих громадян. При цьому, у випадку наявності другої чи третьої підстави може вилучатись виключно електронне комунікаційне обладнання, телевізійна, відео- і аудіоапаратура, комп’ютери, а також у разі потреби інші технічні засоби зв’язку.
Про порядок примусового відчуження майна і вилучення майна та можливості захисту своїх прав буде описано в наступному пості.
Слава Україні! Героям слава!
Comments